Artotéka města Plzně

Ladislav Sutnar

  • * 9. 11. 1897, Plzeň
  • 13. 11. 1976, New York, USA

Plzeňský rodák Ladislav Sutnar byl nejvýznamnější postavou české moderny a významná osobnost světového užitého umění a designu, byl u zrodu grafického designu. Jeho grafické práce zahrnují plakát, knižní grafiku, obchodní design, typografii, užité předměty. Od roku 1939 působil v Americe a proslavil se především jako tvůrce jazyka vizuální komunikace. Patřil k zakladatelským osobnostem českého moderního designu, zejména v oblasti užitkových předmětů, výstavnictví a typografie. Stal se představitelem životního stylu 30. let 20. století.

Sutnarova grafická tvorba vyniká kontrastem, typickým rysem je diagonální kompozice navozující pocit pohybu v prostoru, dekorativní prvky, u olejů na plátně experimentoval s geometrickými znaky v prostoru. Doslova převrat způsobil v oblasti výstavní tvorby, kdy dovedl i banální předměty vystavit s neobyčejnou výtvarnou grácií.

Za svého života obdržel mnoho ocenění, např. 14 zlatých medailí za výstavnictví, knihy a užitkové předměty na Mezinárodní výstavě umění a techniky v moderním životě v Paříži 1937. Posmrtně byl v r. 1979 uveden do Síně slávy Art Director´s Club v New Yorku. V r. 2001 mu prezident Václav Havel udělil vyznamenání Za zásluhy v oblasti kultury in memoriam. V r. 2012 mu bylo uděleno Čestné občanství města Plzně a následně odhalena pamětní deska na rodném domě v Dominikánské ul. 2 v Plzni.

Z rozsáhlého díla Ladislava Sutnara patří obrazy Venuší k nejvíce diskutovaným výtvarným projevům. Jsou průsečíkem dvou základních tendencí života a kultury, civilizace a společnosti 20. století. V r. 2014 Radoslav Sutnar věnoval městu Plzeň jeden z exemplářů tohoto cyklu – Venuše/Plzeň je žena – akryl svého otce, který vznikl v r. 1974.

V r. 2018 byla založena nadace SUTNAR Radoslava a Elaine Sutnarových, jejímž účelem je péče o duchovní a umělecký odkaz Ladislava Sutnara.

Díla autora ve vlastnictví města Plzně