Artotéka města Plzně

Radovan Kodera

  • * 9. 6. 1960, Cheb

Po maturitě a vojně pracoval jako řidič, strojník bagru, zauhlovač i vychovatel na stavebním učilišti. Amatérsky fotografuje od 80. let, od r. 1992 pracuje jako fotograf Národního památkového ústavu v Plzni.

Zabývá se dokumentární a výtvarnou fotografií, v posledních letech se věnuje portrétu a zátiší. Pracuje s velkoformátovou kamerou v ateliéru i v terénu. Ve volné tvorbě pracuje stále analogovým procesem, z negativů vytváří klasické bromostříbrné zvětšeniny.

Je spoluzakladatelem a předsedou spolku ProPhoto, který vyhledává a prezentuje fotografické soubory převážně z prostředí menšin (Psychiatrická léčebna v Dobřanech, slévárna v Králově Dvoře, Zakarpadská Ukrajina, Albánie), nekomerční a nekonvenční kulturu a instalace v netradičních prostorách.

Byl autorem a realizátorem projektu „Rok 2002 – rok vzpomínek“ připraveného k 60. výročí deportace plzeňských Židů do Terezína a autorem projektu „Zahrada vzpomínek“, vytvořeného v prostorách bývalé pomocné synagogy.

Kurátorsky, organizátorsky i technicky se podílel na vytvoření několika rozsáhlých fotografických souborů ( Hanzelka & Zikmund, Společnost Člověk v tísni, Vaniš & Sís Vzpomínky na Tibet 1954-1955 ).

V letech 2008-2014 absolvoval Institut tvůrčí fotografie v Opavě, od r. 2012 působí i pedagogicky – Soukromá střední uměleckoprůmyslová škola Zámeček a Fakulta umění a designu Ladislava Sutnara ZČU.

Uspořádal řadu samostatných výstav nejen v Plzni, ale také v Plasích, Manětíně, Terezíně, Tachově, Mariánských Lázních, Praze, i v italském Turínu.

Podílel se na vydání publikací, např. Židovské hřbitovy západních Čech, Plzeň v době  secese, Slavné vily Plzeňského kraje.